STF10NM60ND
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STF10NM60ND
Product Category : MOSFET
Vgs (Max) : ±25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 8A (Tc)
FET Type : N-Channel
Mounting Type : Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 19nC @ 10V
Manufacturer : STMicroelectronics
Minimum Quantity : 1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature : -
Series : FDmesh™ II
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 540pF @ 50V
Supplier Device Package : TO-220FP
Part Status : Active
Packaging : Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 550 mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max) : 25W (Tc)
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id : 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) : 600V
Description : MOSFET N-CH 600V 8A TO-220FP