AP7361C-28D-13
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
AP7361C-28D-13
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.36V @ 1A (Typ)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 80 µA
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Series : -
Supplier Device Package : TO-252-3
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AP7361
Description : IC REG LINEAR 2.8V 1A TO252
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3